Jesteś tutaj: Home » Kultura » Sztuka » PROJEKT - TRANSFER : WYMIANA POLSKO UKRAIŃSKA 2012 

PROJEKT - TRANSFER : WYMIANA POLSKO UKRAIŃSKA 2012

 

 

 

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI
ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
www.csw.art.pl

 

w ramach projektu TRANSFER: wymiana polsko-ukraińska 2012 
realizowanego we współpracy z Pinchuk Art Center w Kijowie

Otwarcie: poniedziałek 18 czerwca 2012, godz. 19.00
Wystawa czynna do 1 lipca 2012
Kuratorka: Marianna Dobkowska

godz. 17.30
Wykład Vasyla Cherepanyna 
Ukrainian Body: Art/Knowledge/Politics Interactions
Wykład w języku angielskim

 

 

 

 

 

 

Zhanna Kadyrova realizuje swoje projekty w wielu mediach: jest autorką wideo, instalacji i akcji, zajmuje się także malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Często materiałem jej twórczości jest miasto. Kadyrova pozwala zaistnieć na nowo niezauważanym na co dzień elementom przestrzeni publicznej, redefiniuje ich użyteczność, a jednocześnie zwraca uwagę
na sposób, w jaki architektura określa to, jak poruszamy się w mieście. Wystawiany CSW cykl Asphalt (2011–12) to seria minimalistycznych obiektów, fragmentów asfaltu wyciętych z kilku ulic w Kijowie masowo remontowanych przed Euro 2012. Kadyrowa wynosi prozaiczny, ignorowany fragment miejskiej tkanki do rangi sztuki. Czarne asfaltowe płyty umieszczone 
w przestrzeni galeryjnej przypominają prace artystów z lat 60. poprzedniego wieku.

Zhanna Kadyrova (1981, Browary) - współzałożycielka grupy R.E.P (Revolutionary Experimental Space) i członkini grupy muzycznej Penoplast. W roku 2009 nominowana do nagrody dla młodych artystów ukraińskich Pinchuk Art Prize, laureatka Nagrody Specjalnej w tym konkursie w roku 2011. Mieszka i pracuje w Kijowie.Dr Vasyl Cherepanyn jest dyrektorem Centrum Kultury Wizualnej (Visual Culture Research Center), niezależnej platformy zrzeszającej artystów, aktywistów i badaczy oraz redaktorem ukraińskiej edycji Krytyki Politycznej.
Do 29 marca 2012 Centrum Kultury Wizualnej (Visual Culture Research Center ) działało jako wydział Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Wydział ten został zlikwidowany przez władze Akademii w reakcji na zorganizowaną przez Centrum wystawę „Ukrainian Body”. Prezentacja Vasyla Cherepanyna będzie próbą analizy kontekstu kulturowego i politycznego wokół zamknięcia wystawy. Akt cenzury ze strony uczelni, gdzie miała miejsce wystawa, odbił się szerokim echem w ukraińskich i światowych mediach. Agresja wobec sztuki współczesnej zaangażowanej społecznie oraz prezentującej ją  instytucji była wyrazem reakcji skrajnej prawicy wobec upolitycznienia seksualności. Artystyczne, społeczne i polityczne antagonizmy, które ujawniła ta sytuacja, zostaną ukazane przez pryzmat zaangażowanej społecznie instytucji i sztuki, która stała się tematem politycznym.

Kamil Antosiewicz - muzyk, krytyk muzyczny, kurator zajmujący się muzyką eksperymentalną, głównie elektroniczną i sound-artem. Współzałożyciel zespołu EA, solowo występuje głównie jako MEM. Był organizatorem festiwalu muzyki elektronicznej Alt+F4. Od ponad dekady regularnie publikuje eseje na temat muzyki i sztuki alternatywnej dla takich magazynów jak m.in. Glissando, Antena Krzyku, Vice.

---