Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Kilka słów o koronawirusie... 

Kilka słów o koronawirusie...

Kilka słów o koronawirusie...

Drodzy czytelnicy i bywalcy strony Modowo. 
Na świecie rozszalała się wyjątkowo zaraźliwa pandemia. Ponieważ jest to sprawa dotycząca każdego z nas, to również portal Modowo dołącza do akcji informacyjnej na temat ochrony przed SARS-cov-2.  Stąd  kilka poniższych artykułów. Staraliśmy się aby były rzetelne.

Co to jeat koronawirus?

Koronawirusy to spora grupa wirusów, które wywołują nie tylko przeziębienia, ale wiele innych często bardzo groźnych zakażeń. Chorobę nazwaną COVID-19 wywołuje szczep koronawirusa o nazwie SARS-cov-2. Zarażenie nim może przebiegać bezobjawowo, ale może też prowadzić do poważnych zaburzeń oddychania, zapalenia płuc, niewydolności nerek i niewydolności wielonarządowej, a w skrajnych przypadkach –do śmierci. 

Najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID19 są osoby starsze, osłabione i osoby o niskiej odporności, wynikającej najczęściej z chorób współistniejących. Często specjaliści wymieniają tu schorzenia takie jak cukrzyca, niewydolność układu krążenia, choroby płuc, choroby onkologiczne.
Jednak wirusem SARS-cov-2 zarazić się może każdy i nie ma też gwarancji, że przebieg choroby u osoby młodej i zdrowej będzie łagodny. Jedyne, co wydaje się mieć potwierdzenie, to fakt, że chorobę bardzo lekko, często bezobjawowo przechodzą dzieci do ok.10 roku życia.

Objawy
Zakażenie SARS- cov-2 objawia się kaszlem, temperaturą, trudnością w oddychaniu, płytkim oddechem i łatwo pomylić je ze zwykłą infekcją, z grypą czy początkami zapalenia płuc. Okres pomiędzy ekspozycją a pojawieniem się pierwszych symptomów to ok. 5 dni. Jednak w skrajnych przypadkach symptomy mogą pojawić się nawet po14 dniach, więc dwutygodniowy okres kwarantanny zwykle wyjaśnia sprawę. W tym czasie też większości przypadków dochodzi do ustania, bądź nasilenia objawów chorobowych.

Zakażenie
Koronawirus przenosi się z osoby na osobę droga kropelkową, przez kichanie, kaszel, czasem też przez zwykłą rozmowę. Zarazić się można także przez kontakt z przedmiotami, których dotykały osoby chore, takich jak klamki, przyciski w windzie, przyciski klawiszowe na terminalach do kart płatniczych i w bankomatach, włączniki światła, poręcze i uchwyty w środkach komunikacji miejskiej, uchwyty szaf chłodniczych w sklepach itp.
Z badań wynika, że nie wnika do organizmu przez skórę, ale dłońmi często mimowolnie i odruchowo sięgamy przecież do twarzy, przecieramy oczy, usta czy nos.

Jak długo wirus może przetrwać na przedmiotach?

Koronawirus jak wynika z badań amerykańskich naukowców utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin! Na powierzchniach gładkich – stali nierdzewnej, plastiku, wirus utrzymuje się nawet do kilku dni. Krócej na powierzchniach porowatych i rzeczach zrobionych z tektury i papieru - około doby. Jednak nawet one mogą być potencjalnym źródłem zakażenia. Dlatego tak ważna jest częsta dezynfekcja przedmiotów, z którymi mamy, na co dzień do czynienia.

Obecnie najważniejszą dla wszystkich sprawą jest zmniejszenie tempa rozprzestrzeniania się pandemii i uchronienie przed zakażeniem jak największej liczby osób, tak by przepełnione szpitale mogły nadążyć z leczeniem chorych i nadal jakoś funkcjonować. Niestety liczba lekarzy jest znacznie za mała by ogarnąć skalę zjawiskaWarto wykazać się wyobraźnią, odpowiedzialnością pomóc sobie samym i  przeciążonej ponad miarę służbie zdrowia.



a.k

---