Jesteś tutaj: Home » Kobieta » Zdrowie » Jak się chronić przed koronawirusem? 

Jak się chronić przed koronawirusem?

Jak się chronić przed koronawirusem?

Drodzy czytelnicy i bywalcy strony Modowo. 

Na świecie rozszalała się wyjątkowo zaraźliwa pandemia. Ponieważ jest to sprawa dotycząca każdego z nas, to również portal Modowo dołącza do akcji informacyjnej na temat ochrony przed SARS-cov-2.  Stąd  kilka poniższych artykułów. Staraliśmy się aby były rzetelne.

Co możemy zrobić we własnym zakresie i czego nie robić.

- Jeśli nie musisz NIE WYCHODŹ Z DOMU! To naprawdę ma sens. Dzięki temu oszczędzisz sobie nie tylko zarażenia, ale też kłopotu swojej rodzinie i tym, którzy obecnie stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Jeśli jesteś w grupie ryzyka poproś o pomoc sąsiada, rodzinę, znajomych. 

- MYJ RĘCE! Najlepszy sposób na pozbycie się koronawirusa z rąk to ciepła woda i mydło. Higiena rąk jest NAJWAŻNIEJSZA, ponieważ za ich pośrednictwem przenosimy zarazki do ust lub nosa. Mycie rąk, to powinna być pierwsza czynność, którą wykonujemy po powrocie do domu, po wytarciu nosa, kaszlu lub kichaniu, przed i po przygotowaniu posiłku, po odwiedzeniu toalety i po zabawach z psem.
Powstało nawet nie pozbawione humoru hasło, które ma o myciu rąk przypominać:"Nic nas w życiu tak nie łączy, jak higiena górnych kończyn!"

- UNIKAJ DOTYKANIA TWARZY, nosa, ust, oczu – zwłaszcza, gdy nie masz możliwości umycia rąk i zdezynfekowania powierzchni, których dotykasz.

- W sklepie, na spacerze, ZACHOWUJ ODPOWIEDNIĄ ODLEGLOŚĆ od innych osób – minimum 1,5 metra 

- Unikaj bezpośredniego dotykania dłonią powierzchni i przedmiotów w miejscach użytku publicznego. W sklepach, autobusach, urzędach, jeśli masz możliwość zakładaj jednorazowe rękawiczki. Możesz wykorzystać też chusteczki higieniczne, serwetki itp. Rękawiczki i chusteczki wyrzucaj po użyciu. Dezynfekuj ręce płynem w podręcznym aplikatorze. (Może być buteleczka po perfumach, po wodzie toaletowej) Po powrocie do domu od razu umyj dłonie i przedramiona. 

- Zadbaj o czystość i higienę w domu i miejscu pracy. Myj często powierzchnie, które dotykają wszyscy domownicy / pracownicy, czyli: klamki, gałki, przyciski, włączniki światła, kubki,  pilota od TV, a przede wszystkim smartfony. Wykorzystuj zwykłe środki czystości, wodę z mydłem detergenty, środki dezynfekcyjne. 

Skuteczne w walce z koronawirusem są: - środki zawierające minimum 70 proc. alkoholu np: spirytus, denaturat, alkohol izopropylowy.- rozcieńczony roztwór na bazie wybielacza, jeśli nadaje się on do czyszczenia danej powierzchni – jak podaje CDC, odpowiedni do stosowania w domu środek odkażający z chlorem można przygotować, mieszając 4 łyżeczki wybielacza z litrem wody.- tradycyjne środki dezynfekcyjne wykorzystywane w gospodarstwach domowych.

Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie myjki parowej – temperatura pary przy wylocie to ok. 80 stopni, zatem myjki parowe przydadzą się także do odkażenia ubrań, toreb na zakupy, plastikowych opakowań.

 
- MASECZKI. WHO zachęca, by z maseczek ochronnych korzystać mądrze. Co to oznacza? Maseczki mają nosić przede wszystkim osoby chore oraz narażone na częsty i bliski kontakt z zakażonymi – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz osoby, które stale opiekują się kimś (w domu lub w zakładzie opieki zdrowotnej). 

Maseczki jednorazowe należy często zmieniać. Między czaszą maski a twarzą wzrasta poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej, co umożliwia rozwój drobnoustrojów.Dodatkowo maseczka taka nie uchroni nas całkowicie przed wirusem, co najwyżej ograniczy nieco jego zasięg - zwłaszcza, kiedy maseczkę nosi osoba chora, kaszląca. 

Dla własnych potrzeb możemy uszyć sobie prostą maseczkę wielokrotnego użytku lub wykorzystać maskę przeciw smogową. Warto jednak pamiętać, iż na powierzchni maseczki ochronnej również zbierają się zarazki. Może nas ona jednak powstrzymać przed dotykaniem rękoma okolic oczu, nosa i ust. Ochroni też nieco innych, jeśli jesteśmy nieświadomymi nosicielami wirusa. Powinno się ją jednak zakładać w zasadzie tylko czasowo; na przykład w czasie pobytu w sklepie, czy innym skupisku ludzkim. Po opuszczeniu sklepu lepiej ja ostrożnie zdjąć. Potem można taka maseczkę uprać i wyparzyć i używać po raz kolejny. Nie ma jednak większego sensu noszenie takiej maseczki przez cały czas np: na świeżym powietrzu, na samotnym spacerze, chyba, że jest to maseczka antysmogowa, 

- ZAKUPY! Ogranicz czas przebywania w sklepie do minimum! Zrób wcześniej listę zakupów. Nie spaceruj bez sensu po sklepie, kiedy kupujesz tylko kilka rzeczy. 

KAŻDE skupisko ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pamiętaj o zachowaniu odległości minimum 1,5 metra od innych osób, także od pracowników sklepu. W sklepie unikaj dotykania czegokolwiek bez potrzeby, zrezygnuj ze sklepowego koszyka na rzecz własnej torby zakupowej. Jeśli jest taka możliwość używaj jednorazowych rękawiczek, które po wyjściu ze sklepu od razu wyrzuć, a ręce zdezynfekuj. Źródłem zakażenia mogą być pieniądze, dlatego tam, gdzie to możliwe, najlepiej płacić bezdotykowo kartą i urządzeniami mobilnymi. Po powrocie do domu od razu umyj ręce. Warto umyć też wodą z mydłem lub detergentem wszelkie plastikowe opakowania i torby. Nie zaszkodzi odkazić ubrania, torebki, buty. 

- Jedzenie: Żywność nie jest źródłem zakażenia koronawirusem. Potwierdzają nie tylko badania na SARS COV-2, ale i doświadczenia z wcześniejszymi infekcjami koronawirusami. Bezpieczna jest też woda z kranu. No i oczywiście gotowanie i pieczenie skutecznie zabija wirusy na mięsie i innych produktach surowych. Jeśli boimy się zarażenia pochodzącego z surowych warzyw, to możemy przed obraniem je umyć i dodatkowo sparzyć ich powierzchnię, w ostateczności także ugotować.

- Dbaj o siebie! Staraj się dobrze odżywiać i wysypiać. Nawadniaj organizm. Daruj sobie wymyślne diety cud. Dostarczaj sobie odpowiednich witamin i pierwiastków w pożywieniu, a nie w tabletkach. Aktualnie nie ma zaleceń, z których wynikałoby, że zażywanie konkretnych leków, suplementów lub witamin chroni przed koronawirusem. Wietrz codziennie mieszkanie. Jeśli nie ruszasz się z domu przygotuj sobie zestaw prostych ćwiczeń fizycznych do codziennego praktykowania. Znajdź sobie produktywne zajęcia, ale nie zapominaj też o odpoczynku i naładowaniu akumulatorów. 

- Pomagaj na miarę swoich możliwości. 

- Jeśli nie możesz pomóc przynajmniej nie przeszkadzaj! Nie utrudniaj niemądrym, nieprzemyślanym zachowaniem pracy innych. 

- W przypadku stwierdzenia objawów COVID-19: powiadom najbliższą stację sanitarno- epidemiologiczną. Gdy masz wątpliwości, co należy zrobić zajrzyj na stronę internetową NFZ, lub zadzwoń na numer infolinii 800 190 590 do Telefonicznej Informacji Pacjenta.

Im więcej osób będzie przestrzegać powyższych zaleceń, sugestii i koniecznych ograniczeń tym szybciej ta pandemia przeminie, czego serdecznie sobie i Państwu życzymy - MODOWO.

a.k

---